среда, 15. фебруар 2012.

Kompost - organsko đubrivo

Kompostiranje - Ne radimo ništa novo, samo oponašamo prirodu

Šta je kompost?
Često se za plodno hranljivo zemljište kaže da je kompost. U enciklopedijama o baštovanstvu se govori o kompostu kao o plodnoj zemlji za cveće. Međutim, u pravom, bukvalnom smislu, kompost je organsko đubrivo nastalo razlaganjem otpada biljnog i životinjskog porekla.
Ozbiljna definicija, zar ne? Zapravo, kompost nastaje reciklažom (još jedna popularna reč) različitih otpadaka u domaćinstvu sa kojima ne znamo šta bismo (osim da ih bacimo) a dobićemo viskokvalitetno đubrivo za naše biljke.

Šta se sve može kompostirati?
Sve što je biljnog ili životinjskog porekla, dakle razgradivo: iz kuhinje : ostaci krompira, jabuka, sve ono što odbacujemo prilikom čišćenja voća i povrća, ljuske od jaja, pa čak i ostaci jela, kosti (mada je bolje sačvati ih za nekog gladnog psa); iz vrta: suvo lišće, grane i izdanci nakon orezivanja šiblja, trava nakon košenja...

Šta se ne može kompostirati?
Naravno sve ono što nije razgradivo ili sadrži otrove: plastika, metal, ostaci deterdženata ... Kompostište nije otpad, ne mogu se tamo bacati konzerve, limenke, stari šrafovi i slično.

Kako?

Sve što se stavlja na kompost meša se za zemljom. Obično je odnos zemlje i biorazgradivog otpada (da tako kažemo) pola-pola. Na dno je dobro staviti granje (ostalo nakon orezivanja recimo) jer se sporije razlaže, a gornji slojevi stvaraju pritisak, pa će teže doći do sabijanja, a i imaćemo dobru drenažu. Zatim, redom se dodaju otpaci pomešani sa zemljom.
Visina komposta ne bi trebala da pređe 1 - 1,5 m, jer u protivnom se stvara veliki pritisak na donje slojeve, istiskuje se vazduh, a korisni mikroorganizmi onda ne mogu da vrše svoj "posao" i razlaganje je mnogo teže. Širina gomile treba da bude slična visini.

Zavisno od uslova, kompost se može ograditi drvenim letvicama, što će lepše izgledati, a može se formirati gomila nešto šira pri osnovi (zbog stabilnosti) koja nije ograđena. Kompost može biti i ukopan u zemlju, ali se onda češće mora vilom prevrtati i rastresati.

Dokle?
Razgradnja obično traje oko godinu dana. Naravno, pošto se organski otpad stalno dodaje u toku godine, donji slojevi su razgrađeniji, pa se zreo kompost može vaditi iz donjih slojeva, a gornji se mogu dopunjavati.

Zašto?
Postoji više razloga.
Prvi - organsko đubrivo! Zašto je to toliko važno? Zato jer organska đubriva (stajnjak, kompost) ne samo da sadrže odlično izbalansirane komponente, već sadrže i organske materije koje popravljaju mehanički i vodno vazdušni režim zemljišta. Šta sad to znači? Ako je zemljište suviše teško, glinovito, postaće rastresitije, ako je peskovito, dobiće bolju, čvršću strukturu, u svakom slučaju biće "popravljeno". Organska đubriva sadrže i mineralne elemente u obliku u kom ih biljke lakše usvajaju.
Drugi - reciklaža! Koliko god ta reč bila prisutna u svakodnevnom govoru, da je već pomalo i dosadila, ipak ovde znači. Šta biste inače sa svim tim otpacima. Možete da ih bacite, onda će ih zajedno sa nerazgradivim otpadom odneti na već ionako pretrpane deponije, a vi ćete supstrat kupiti u cvećari ili na pijaci. A možete ih i iskoristiti, i napraviti odlično đubrivo.

Koliko je kvalitetan kompost?
Kad se sve sabere i oduzme, recimo da je sasvim dobrog kvaliteta. Ova rečenica ne govori puno. Zapravo mnogo zavisi od toga šta se kompostira. Kako je kućni kompost mešavina svega i svačega, teško da će i jedna komponenta preovladati. Ako se stavlja puno pepela, ljuski od jaja, dobićete alkalni kompost. Ako ima puno lišća, biće rastresitiji. Ako ima puno lišća četinara, biće kiseliji. Ali u tim malim količinama to su nijanse.
Najzad i černozem u Vojvodini je nastao na neki način "kompostiranjem" - istočni vetar je na velike travne površine navejavao les (jako, jako sitan pesak) koji je prekrio travu. Ona se osuši preko zime i suve vlati se u toj finoj "prašini" sitnog peska kompostiraju. Šumska zemlja nastaje na sličan način, razlaganjem opalog lišća. Tako da, vi ne radite ništa novo samo imitirate prirodu.


Нема коментара:

Постави коментар